۷ مرداد ۱۳۹۵
North Korea supports Trump

North Korea supports Trumpبحث انتخابات آمریکا و تاثیر آن روی کشورهای دیگر، از گذشته تا امروز مطرح است و کشورهای دیگر به طور آشکار و پنهان برای پیروزی نامزد مورد علاقه خود تلاش کرده اند.

 

برخی مانند اسرائیل و ایران پیش از انقلاب، به طور آشکار از نامزد مورد علاقه خود حمایت کرده اند و برخی دیگر به طور غیر مستقیم برای پیروزی نامزد مورد علاقه خود تلاش کرده اند که نمونه این یکی هم ادعای برخی رسانه ها در تعلل ایران برای آزادی گروگان های آمریکایی است که یکی از عوامل شکست کارتر در انتخابات بود.

 

 

کاندیدای منچوری، پیش بینی هالیوود برای انتخابات آمریکا

در این میان فرضیه ای هالیوودی هم وجود دارد که می گوید دشمنان آمریکا همیشه در تلاشند تا یک رئیس جمهوری دست نشانده بر سر کار بیاورند و از این طریق ایالات متحده را کنترل کنند. این فرضیه که در دوران جنگ سرد بیشتر مطرح شد و برآمده از ترس نفوذ کمونیسیم در ساختارهای آمریکا بود، سبب ساخت فیلم کاندیدای منچوری به انگلیسی Manchurian Candidate در سال ۱۹۶۲ شد که سناریویی ترسناک و البته تخیلی را مطرح می کرد.

 

یک فیلم آمریکایی مهیج جنگ سرد به کارگردانی جان فرانکن هایمر است که ستارگانی مانند فرانک سیناترا، لارنس هاروی و جنت لی و بازیگرانی مانند آنجلا لنسبوری، هاردینگ سیلوا، جیمز گرگوری در آن بازی می‌کردند. داستان فیلم بر پایۀ کتاب ریچارد کاندون است که توسط جورج اکسل رود فیلمنامه آن نوشته شده‌است.

 

روایت فیلم شستشوی مغزی فرزند یک خانوادۀ سیاسی برجسته جناح راست به‌عنوان یک قاتل بی‌خبر در توطئۀ کمونیستی بین‌المللی است. داستان فیلم مربوط به سال ۱۹۵۹ است که تعدادی سرباز از جنگ کره بازگشته‌اند و به یکی از آنها مدال احترام داده می‌شود، زیرا در میدان جنگ جان اعضای گشتش را نجات داده‌است، آنها را به منچوری می‌برند و یک نفر چینی آنها را شستشوی مغزی می‌دهد و یکی از کسانی را که مدال احترام گرفته‌بود به‌عنوان آدم‌کش حرفه‌ای تربیت می‌کنند و… نقل از ویکی پدیا فارسی

 

این فیلم یک نسخه ۲۰۰۴ نیز دارد که به روزتر شده است و در آن شرکتی به نام منچورین گلوبال با کاشتن نانو ربات‌هایی در مغز معاون رئیس جمهور آمریکا و تحت فرایندی طولانی، قصد جایگزینی وی با رئیس جمهور منتخب را دارد که البته این بار نیز به سبب دستی غیبی، موفق نمی شوند.

 

ایده در اختیار گرفتن کنترل رئیس جمهور آمریکا توسط یک کشور دیگر حتی در بازی های رایانه ای نیز طرفدار دارد و در یکی از نسخه های بازی Command & Conquer: Red Alert 3 به جایگزینی رئیس جمهور امریکا با یک روبات کنترل از راه دور توسط ژاپنی‌ها اشاره شده است.

 

آیا ترامپ همان کاندیدای منچوری است؟

نگاهی به سخنان و وعده‌های ترامپ نشان می‌دهد که وی حداقل در مرحله وعده‌ دادن، قصد بر هم زدن بسیاری از مناسبات آمریکای فعلی و تغییر نقش آفرینی آن در جهان را دارد. البته ساده انگاری است که گمان کنیم آمریکا دست از خوی ابرقدرتی خود می‌کشد و ابزارهای اعمال قدرت خود مانند ناتو، پیمان‌های تجارت آزاد و مداخله نظامی را ترک می‌کند.

 

استقبال روسیه، کره شمالی و … برخی دیگر از رقبای آمریکا از گفته‌های ترامپ، یادآور همان ایده قدیمی است که نکند رئیس جمهور بعدی آمریکا، ابزار دست آنها باشد؟ دیگر نیازی هم به کاشتن نانو ربات یا شست و شوی مغزی کسی نیست بلکه منافع تجاری یک بازرگان، ممکن است سبب شود تا فرمانده ارتش ایالات متحده و ساکن حداقل ۴ سال بعدی کاخ سفید، بیشتر تامین کننده منافع روسیه، کره شمالی و چین باشد تا تامین کننده منافع آمریکا.

 

البته چنین چیزی همچنان یک رویاست زیرا ساختار قدرت در ایالات متحده به شکلی است که جلوی عملکرد یک رئیس جمهور این چنینی را می‌گیرند. اما همیشه این سوال مطرح است که آیا این کاندیدا، کاندیدای منچوری است؟دیدگاه خود را بنویسید