۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

ماجرای استعفای آقای سرافراز از ریاست سازمان صدا و سیما و جایگزینی آقای عسگری به جای ایشان به مدت یک سال را که در یکی از گروه‌های تلگرام مرور می‌کردیم، پی به شباهت فراوان این داستان با قسمتی از فصل دوم سریال محبوب سیاستمداران و روزنامه نگاران، House of Cards افتادم.

 

(هشدار! خطر لو رفتن بخشی از ماجرای سریال وجود دارد، اگر هنوز این سریال را ندیده‌اید و نمی‌خواهید داستان لو برود، ادامه متن را نخوانید، از من گفتن بود)

 

در فقره استعفای آقای سرافراز، به گفته برخی منابع، پای یکی از معاونان یا حلقه نزدیک ایشان درگیر بوده است که حتی کانالی هم به نام شهرزاد در پیام رسان تلگرام راه انداخته بوده و از این طریق و راه های دیگر، علیه رییس سازمان شایعه پراکنی می کرده است. از سوی دیگر، از راه های مختلف راه تعامل میان آقای سرافراز و دیگران را مسدود می کرده است تا پس از استعفای وی، خود به سمت ریاست سازمان برسد. فردی با نفوذ، مقتدر و دارای سابقه فراوان در مدیریت رسانه. البته من که نمی دانم منظور چه کسی است!

 

این همان بلایی است که فرانسیس آندروود بر سر رئیس جمهور ایالات متحده می‌آورد، ابتدا معاون وی می‌شود و سپس از راه‌های مختلف، در حالی که خود را غمخوار و دوست وی نشان می‌دهد، از پشت خنجر را در کمر رئیس جمهور فرو می‌کند و به حدی این کار را با مهارت انجام می‌دهد که سبب استعفای رئیس جمهور می‌شود. البته آندروود پس از ریاست جمهوری، با معضلات بسیاری روبرو می شود و فشارها به وی آنقدر شدید است که در بدو ورود به کاخ سفید، از عدم قصدش برای نامزدی در انتهای دوره، سخن می گوید اما …. نه دیگر تعریف نمی‌کنم!

 

اما یک تفاوت در اینجا وجود دارد!

 

رهبر انقلاب، کسی از معاونان سرافراز را برای جانشینی او انتخاب نکرد بلکه معاون فنی سابق سازمان صدا و سیما که در یک سال و نیم اخیر با سرافراز کار نمی کرد را به ریاست این سازمان برگزید، البته این دوره فقط یک سال است و شاید اگر آقای عسگری لیاقت خود را نشان دهد، عاقبتی مشابه فرانسیس آندروود… نه قرار شد که تعریف نکنم دیگر!

همین.

 

برای مطالعه بیشتر: مدخل ریاست جمهوری فرانک آندروود در ویکی این سریالدیدگاه خود را بنویسید