۲۲ آذر ۱۳۹۱

امسال هم مثل هر سال، روز جهانی حقوق بشر آمد و رفت و من تازه یادم آمد که اینجا پستی بنویسم و از این روز یاد کنم. دور بودن از محیط آکادمیک، باعث می شود که آدم چیزهای مهم یادش برود ولی روز جهانی حقوق بشر، فقط یک اتفاق دانشگاهی نیست که به راحتی از یاد برود. شاید زندگی در قم که در آن واژه حقوق بشر، با نوعی نگرش منفی روبروست، دلیل مهم تری برای فراموشی این روز مهم باشد.

 

از مقدمه که بگذریم، نگاهی به وضعیت فعلی حقوق بشر در ایران، بد نیست. البته می شود بدون هیچ کند و کاوی، مثل بسیاری از خارج نشیان بدون اطلاع از وضعیت حقوق بشر در ایران، تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که حقوق بشر در ایران رعایت نمی شود و وضع ایران در این زمینه افتضاح است اما به تاسی از اساتیدم، باید بگویم این نوع نگرش، ذاتا ضد حقوق بشری است. چرا که حکم کلی دادن در چنین مسائلی، باعث نادیده گرفته شدن جزییات مهم می شود و فعالیت های انجام شده در زمینه رعایت حقوق بشر را کلا نادیده می گیرد و در دراز مدت، باعث از بین رفتن هر تلاشی برای بهبود وضعیت حقوق بشر می شود. از همین رو، باید پیشرفت ها را در نظر گرفت و هر سال، از کوچکترین تلاش‌ها، قدردانی کرد. ذکر این نکته هم ضروری است که بسیاری از موارد عدم رعایت حقوق بشر در ایران به زعم خارج نشینان، براساس اصل تنوع فرهنگی، نقض حقوق بشر به حساب نمی‌آید.

 

اما ببینیم امسال چه پیشرفت‌هایی در ایران داشته‌ایم.

 

۱٫ لغو حکم اعدام ملک پور و مهدی حکمتی

لغو دو حکم اعدام توسط دادگاه‌های عالی داخل ایران، نشانه بارزی از پیشرفت در رعایت حقوق بشر است. این یعنی در جریان رسیدگی داخلی این دو متهم که هر دو اتهامات امنیتی داشته‌اند و طبق رویه مرسوم در همه کشورها، رسیدگی به آنها سخت تر و شدیدتر بوده است، حکم صادره، لغو شده است. این پیشرفت بزرگی در زمینه رعایت حقوق بشر است به ویژه اینکه حکم اعدام این دو متهم در رسانه ها، به شکل عمومی اعلام شد و معمولا کشورها، چنین احکامی را لغو نمی کنند.

 

۲٫ محاکمه سعید مرتضوی

محاکمه دادستان پیشین تهران، از دیگر نقاط مثبت حقوق بشری در سال منتهی به ۲۰ آذر ۱۳۹۱ بود. کسی که گمان نمی رفت به دادگاه کشیده شود، لغو مصونیت و محاکمه شد. این یعنی قوه قضائیه، مصونیتی برای کسی قائل نیست و نوید اجرای مجازات برای خاطیان را در هر مقامی می دهد.

 

۳٫ برکناری رییس پلیس فتا تهران بزرگ به دلیل مرگ ستار بهشتی، بلاگر ایرانی و محاکمه عاملان احتمالی مرگ وی توسط قوه قضائیه

برکناری رییس پلیس فتا تهران، گامی بسیار مثبت در رسیدگی به عملکرد پلیس و بهبود شرایط نگهداری و بازجویی از متهم است. چنین کاری تقریبا بی سابقه بوده است. به ویژه اینکه در پرونده مشابه یعنی پرونده زهرا کاظمی، چنین کاری انجام نشد و عامل یا عاملان مرگ وی، شناسایی نشدند بلکه تنها علت مرگ وی مشخص شد. این حرکت از سوی ناجا، گام دیگری در رعایت حقوق بشر در ایران است.

 

۴٫ کمک انسان دوستانه به قربانیان زلزله آذربایجان

کمک های بشر دوستانه از جمله فعالیت های مثبتی است که در داخل ایران با همدردی عمومی مردم با قربانیان زلزله آذربایجان شکل گرفت. مردم به صورت خودجوش، کمک های مختلفی را به مناطق زلزله زده اعزام کردند. جایی که سازمان هلال احمر از قبل اقدامات اولیه را انجام داده بود.

 

اقدامات مهم دیگری نیز در زمینه رعایت حقوق بشر در ایران صورت گرفته است اما این چند اقدام از نظر در سال گذشته، مهم تر بودند. واضح است که نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی در هر یک از این اقدامات، انکار نشدنی است. امیدوارم سال بعد، در روز جهانی حقوق بشر، فهرست گام های برداشته شده برای رعایت و گسترش حقوق بشر در ایران، بیشتر باشد.

 

پی نوشت:

 

۱٫ به ذهنم رسید که شاید کسی سوال بپرسد چرا از موارد نقض حقوق بشر ننوشتی؟ جواب این است که باید نیمه پر لیوان را ببینیم تا نیمه خالی هم کم کم پر شود.

 

۲٫ این یک پست وبلاگی برای ترویج حقوق بشر است و بدون انگیزه سیاسی نوشته شده است. لطفا بدون پیش فرض سیاسی بخوانید.نظرات

دیدگاه از seyed Asadollah Avaei
در آذر ۲۲, ۱۳۹۱ ۱۲:۲۹ ب.ظ

دمت گرم مثبت اندیشی و مثبت نگری جسارت می خواهد که ماشا الله دارین اگر اطلاعاتی درباره ستوده دارین هم بگین خارج نشینان خیلی روش مانور میدن البته همونطور که دیدین تا دلتون بخواد بهشون جایزه حقوق بشری دادن چون از دید سازمان حقوق بشری بشر یعنی اونی که دربرای خواسته های اونا کار کنه

[پاسخ]


دیدگاه از رهگدر
در آذر ۲۷, ۱۳۹۱ ۴:۲۲ ب.ظ

آفرین بر شما و جسارت شما

[پاسخ]


دیدگاه خود را بنویسید